Czy Inspektor Ochrony Danych musi posiadać wykształcenie związane z ochroną danych osobowych?

0

minut

204

wyświetleń

Przepisy o ochronie danych osobowych nie nakładają konieczności posiadania przez Inspektora Ochrony Danych Osobowych wykształcenia związanego z ochroną danych osobowych, np. kierunkowych studiów podyplomowych.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 37 ust. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) Inspektor Ochrony Danych wyznaczany jest na podstawie kwalifikacji zawodowych, a w szczególności wiedzy fachowej na temat prawa i praktyk w dziedzinie ochrony danych oraz umiejętności wypełnienia zadań, o których mowa w art. 39 RODO. Powyższe oznacza, że administrator dokonując wyboru wśród kandydatów na funkcję Inspektora Ochrony Danych powinien ocenić ich kompetencje oraz wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych. Niewątpliwie studia podyplomowe z zakresu ochrony danych osobowych będą dodatkowym atutem, ale nie świadczą jednoznacznie o poziomie wiedzy kandydata na funkcję Inspektora Ochrony Danych.

Tagi

Odpowiedzi udziela

author
Katarzyna Cieślak - Forsafe

Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa informacji.
Pełni funkcję Inspektora Ochrony Danych w kilkunastu podmiotach na terenie całej Polski.
Prowadzi liczne szkolenia z tematyki ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji.

www.forsafe.pl
zadaj pytanie