Jakich informacji musi udzielić pracodawca kandydatowi do pracy przy podpisaniu umowy?

0

minut

677

wyświetleń

31 sty 2019

Przepisy prawa pracy określają zamknięty katalog danych jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy. Podanie jakichkolwiek innych danych osobowych przez kandydata odbywa się na podstawie wyraźnej i dobrowolnej zgody. Ponadto pracodawca zobowiązany jest do przekazania informacji o danych kontaktowych administratora oraz inspektora ochrony danych jeśli został wyznaczony; celu i podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych; informacji o odbiorcach danych, a także zamiarze przekazania danych do państwa trzeciego. Poza powyższymi informacjami pracodawca w celu zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych powinien poinformować również o okresie przechowywania danych oraz o prawach przysługujących osobom, których dane są przetwarzane.

Uzasadnienie:

Na administratorze, czyli pracodawcy ciąży obowiązek poinformowania kandydatów do pracy w trakcie pozyskiwanych od nich danych, o prawach i podstawowych informacjach zawartych w art. 13 i 14 RODO.

Tagi

Odpowiedzi udziela

author
Katarzyna Kaźmierczak-Kuśmierska - Forsafe

Jest ekspertem w zakresie prowadzenia audytów formalno-prawnych, opracowywania dokumentacji przetwarzania i ochrony danych osobowych oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych.

www.forsafe.pl
zadaj pytanie