Czy w przypadku organizacji konferencji np. na plakacie lub w regulaminie musi być zawarta informacja, iż uczestnictwo jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku np. na stronie organizatora (czy to zakres ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)?

0

minut

647

wyświetleń

20 lut 2019

Fotografowanie imprezy, w której bierze udział większa liczba osób nie musi wymagać na gruncie RODO zgody każdej osoby, biorącej udział w wydarzeniu, na utrwalenie jej wizerunku. Biorąc pod uwagę, że wizerunek osoby (fotografia, nagranie) stanowi dane osobowe (art. 4 ust. 1 RODO), to osobna zgoda na przetwarzanie danych każdej osoby nie będzie konieczna, pod warunkiem, że przed wejściem na to wydarzenie widnieje informacja, że jest ono fotografowane/nagrywane oraz informacja ta zawiera wskazanie odpowiedniej podstawy prawnej. Należy jednak pamiętać, że zgoda nie jest jedyną podstawą przetwarzania danych wynikającą z RODO. Inną podstawą prawną będą przepisy, o których mowa w art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych np. zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku.

Tagi

Odpowiedzi udziela

author
Katarzyna Kaźmierczak-Kuśmierska - Forsafe

Jest ekspertem w zakresie prowadzenia audytów formalno-prawnych, opracowywania dokumentacji przetwarzania i ochrony danych osobowych oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych.

www.forsafe.pl
zadaj pytanie